KRISS USA, Inc Magazine Extension, 10MM, +18 Rounds, Black, Fits Kriss VECTOR, 3 Pack KVA-MX2K10BL01
Rated 4.6 out of 5
In stock
Rated 4.6 out of 5
  • Includes extended baseplate, outer sleeve, and extended spring
  • 33 Rounds
  • For Kriss Vector/Glock 20 and Glock 40
  • Product Specficiations
    Weight 14 oz
    Dimensions 17.50 × 6.00 × 2.00 in
    Brand
    Manufacturer Part #
    KVA-MX2K10BL01
    Model
    VECTOR
    Type
    Color
    Black
    FREE SHIPPING
    FREE RETURNS
    no questions asked
    Description
    The KRISS MagEx2 Kit is the ultimate capacity extending base plate for your factory standard Glock magazines” Gen 3 and later. The KRISS MagEx2 Kit is made up of the extended baseplate” outer sleeve” and extended spring” constructed of durable and lightweight reinforced composites. Combining the MagEx2 Kit with the factory standard Glock magazine body and follower is a perfect match of reliable feeding” toughness” and aesthetics for the KRISS Vector. The MagEx2 Kit is caliber-specific and available in 9mm” 10mm” and .45ACP and designed for standard capacity G17″ G20″ and G21 magazines for an overall capacity of 40 rounds of 9mm” 33 rounds of 10mm” and 30 rounds of .45ACP for your KRISS Vector” Glock handgun” and your Glock magazine-compatible pistol caliber carbine.